hahnemuehle__william_turner__closeup

Giclée tisk

        Giclée tisk je vysoce kvalitní kopie uměleckého díla nebo fotografie vytvořená pomocí špičkových technik barevného inkoustového tisku 8 až 12 barev ve spojení s použitím pigmentových inkoustů, archivních inkoustů, které udržují stabilitu obrazu a stálost barev vyšší, než všechny ostatní známé inkousty. 

        Giclées se obvykle tisknou na velkoformátových speciálních tiskárnách z digitálního skenování původního uměleckého díla nebo fotografie ve vysokém rozlišení. Jsou vytištěny na nejlepší mediální substráty včetně plátna, uměleckých papírů a papírů pro základní fotografie.

        Giclée tisky zdobí sbírky ve většině velkých muzeí na světě, včetně Metropolitního muzea umění a Muzea moderního umění v New Yorku. Na nedávných aukcích přinesly giclée výtisky 10 800 $ za fotografii Annie Leibovitz, 9 600 $ za Chucka Close a 22 800 $ za Wolfganga Tillmanse.

    Digitálně vytištěné fotografie jsou výhodné pro umělce, kteří nepovažují za možné hromadně produkovat své dílo, ale chtějí své umění reprodukovat podle potřeby nebo na vyžádání. Jakmile je obrázek digitálně archivován, mohou být další reprodukce tištěné s minimálním úsilím a rozumnými náklady. Odpadají počáteční náklady na hromadnou výrobu u edice. Archivované soubory se nezhorší v kvalitě, jako to dělají negativy a film. Další obrovskou výhodou digitálního tisku je, že digitální obrázky lze reprodukovat téměř v jakékoli velikosti a na různá média, což dává umělci možnost přizpůsobit výtisky pro konkrétního klienta.

Comments are closed.